Zakopane jest położone u podnóży Tatr w kotlinie między Gubałówką a masywem Giewontu. Jest to najsłynniejsza w Polsce miejscowość wypoczynkowa i turystyczna. Centrum sportów zimowych i punkt wyjścia wycieczek w Tatry. W tej pięknej scenerii widokowej, na zboczach Gubałówki mieści się nasz Dom Pomocy Społecznej. Obiekt jest położony w przepięknym miejscu, posiadamy rozległy teren zielony. Przed wejściem do budynku znajdują się alejki spacerowe. Za budynkiem posiadamy altanę terapeutyczną z paleniskiem gdzie często organizujemy naszym mieszkańcom spotkania integracyjne. Dom Pomocy Społecznej w Zakopanem jest przeznaczony dla osób w podeszłym wieku i osób przewlekle i somatycznie chorych. Może w nim przebywać 70-u mieszkańców. Obecnie mieszkają tu osoby w wieku 53 do 99 lat. Część z nich wymaga całodobowej opieki i zapewnienia usług medycznych.
Dom Pomocy Społecznej im Jana Pawła II w Zakopanem na ul. Szpitalnej 21 istnieje od 2003r., jest placówką stacjonarną tj. pobytu stałego dla 25 osób w podeszłym wieku oraz 45 osób przewlekle somatycznie chorych. DPS jest samodzielną jednostką budżetową, której organem prowadzącym jest Powiat Tatrzański.
Organizacja Domu opiera się na Regulaminie Organizacyjnym, zatwierdzonym Uchwałą Nr 128/7/2012 Zarządu Powiatu Tatrzańskiego z dnia 21.03.2012r. Określa on cel i zadania Domu, prawa i obowiązki mieszkańców, zasady wewnętrznej organizacji oraz strukturę i zakres działania komórek organizacyjnych wchodzących w jego skład.
DPS działa zgodnie z ustawą z dn. 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 Nr 175, poz.1362 z późń. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. Nr 217, poz.1837). W Domu prowadzony jest rejestr zarządzeń wewnętrznych (m.in. dot. mieszkańców, np. Regulamin Mieszkańców, Regulamin Rady Mieszkańców DPS), rejestr kontroli zewnętrznej oraz rejestr skarg i wniosków.
Dom Pomocy Społecznej im Jana Pawła II w Zakopanem, ul. Szpitalna 21 świadczy usługi:
1. usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających, zwanych dalej "mieszkańcami domu".
2. Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez dom uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.