Formy aktywizacji (terapii zajęciowej):
Koszty wyjazdów i uczestnictwo mieszkańców w różnego rodzaju imprezach kulturalnych pokrywane były z budżetu DPS. Ważnym elementem zajęć kulturalno-oświatowych jest muzykoterapia. Wszelkiego typu zajęcia wymagające zaprezentowania swoich talentów muzycznych cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród pensjonariuszy. W związku z tym staramy się organizować jak najwięcej imprez, których ważnym elementem jest muzyka i w taki sposób wybieramy tematykę prowadzonych zajęć, aby każdy mógł np. zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę lub przedstawić własną wersję znanego wszystkim utworu. Okazją do tego był między innymi zorganizowany przez Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów już po raz jedenasty Powiatowy Dzień Seniora oraz Dzień Pracownika Socjalnego.
W dniu 30.08.2011r. Integracyjne spotkanie z okazji Powiatowego Dnia Seniora oraz Dnia Pracownika Socjalnego. a także wyjazd na imprezy plenerowe „Tatrzańskie Wici” w Zakopanem, Poroninie, Bukowinie Tatrzańskiej „Sabałowe Bajania” Z okazji świąt (np. Bożego Narodzenia, Wielkanocy, 11 listopada, Pracownika Socjalnego) organizowane są uroczyste akademie, w których mieszkańcy uczestniczą.
Wyjazdy na imprezy okolicznościowe do zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej w Krakowie, Mszanie Dolnej, Nowego Sącza. Występy artystyczne, maja na celu podnieść Ich samoocenę. Dużą popularnością cieszą się organizowane spotkania z różnych okazji, jak: imieniny mieszkańców. Działalność kulturalno-oświatowa prowadzona w roku 2011 miała na celu zapewnienie mieszkańcom naszego domu nie tylko dobrych warunków życia lecz także przeświadczenia o własnej wartości oraz wiary we własne siły. We wszystkich zajęciach mieszkańcy biorą udział dobrowolnie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami psychofizycznymi.
Oferta usług opiekuńczych i wspomagających skierowana do mieszkańców Domu, nie jest ofertą zamkniętą. Z roku na rok, katalog usług jest pełniejszy i trafia do większej liczby mieszkańców. Jest to efekt zdobywania przez pracowników umiejętności rozpoznawania potrzeb podopiecznych i odpowiedź na wymogi standardu obowiązujących podstawowych usług świadczonych przez nasz Dom.
Od początku istnienia Domu, mieszkańcy tworzą Samorząd Mieszkańców, którego wybieralnym reprezentantem jest Rada.
Rada jest rzecznikiem interesów mieszkańców i partnerem Dyrektora Domu w dążeniu do lepszego zaspokajania potrzeb podopiecznych. Rada współpracuje z dyrektorem, poprzez zgłaszanie postulatów w sprawach realizowania potrzeb bytowych, kulturalnych, organizowania w szerokim zakresie terapii, rozwijania kontaktów ze środowiskiem lokalnym, przestrzegania praw mieszkańców. Członkowie Rady biorą udział w łagodzeniu powstałych konfliktów, odwiedzają współmieszkańców w czasie ich pobytu w szpitalu, mają wpływ na układanie jadłospisu, rozkład dnia Domu, są współorganizatorami imprez kulturalnych i rozrywkowych, planują trasy wycieczek. Członkowie Rady swoją działalnością udowadniają, że są aktywnymi uczestnikami życia Domu oraz znaczącym czynnikiem, współdecydującym w kwestiach dotyczących zaspokajania potrzeb mieszkańców i funkcjonowania placówki.