Realizowane są na zasadach ogólnych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Mieszkańcy pozostają pod opieką lekarza rodzinnego zatrudnionego w Niepublicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej przy Szpitalu Powiatowym w Zakopanem. Wizyty lekarskie odbywają się systematycznie raz w tygodniu i na każde inne wezwanie w gabinecie pomocy medycznej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem.
W nagłych przypadkach personel wzywa karetkę pogotowia , która odwozi mieszkańca do szpitalnego oddziału ratunkowego. Osoby wymagające hospitalizacji przebywają w oddziałach Szpitala Powiatowego w Zakopanem. Mieszkańcy korzystają również z konsultacji lekarzy specjalistów, które odbywają się w przychodniach na terenie poszczególnych NZOZ I ZOZ poprzez zapewnienie dowozu samochodem służbowym pod opieką pielęgniarki lub pracownika socjalnego. Konsultacje specjalistyczne odbywają się zgodnie z potrzebami mieszkańców i na zlecenie lekarza rodzinnego, który wystawia na nie skierowania..
Opiekę medyczną nad mieszkańcami oprócz lekarza rodzinnego codziennie w systemie dwuzmianowym sprawują pielęgniarki, które wykonują mieszkańcom zlecone przez lekarzy zabiegi tj. iniekcje, opatrunki, zakraplanie kropli do oczu i uszu, pomiar poziomu glukozy we krwi, pobieranie materiału do analiz laboratoryjnych, podawanie leków doustnych, pomiar podstawowych parametrów organizmu, rejestracja i koordynacja wyjazdów do specjalistów, profilaktyka przeciwodleżynowa, zindywidualizowana higiena osobista – potrzeby mieszkańców w zakresie świadczeń pielęgniarskich są zaliczane do standardu podstawowych usług.
Nasz dom zapewnia mieszkańcom również opiekę psychologiczną z psychologiem, który przyjeżdża na wizyty 2 razy w miesiącu w miarę potrzeb oraz w zakresie opieki psychiatrycznej wizyty lekarza psychiatry 1 w miesiącu dla mieszkańców DPS. Dom Pomocy Społecznej pokrywa w całości koszty pieluchomajtek, natomiast w części odpłatności za leki mieszkańców.